Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 44. Olie på masonit. 116×89
Udstillet: “Krop og Kunst”, Golden Days i København, Bruun Rasmussen, september, 2009.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018