Carl Frederik Stanley (f. Westminster 1738, d. København 1813)
Digteren og dramatikeren Johannes Ewald (1743–1781). Sign. C. F. Stanley An: 1784. Buste af hvid Cararra marmor. H. 63.
Statens Museum for Kunst har to buster forestillende Johannes Ewald, den ene af forgyldt gips fra 1781 (inv. nr. KMS 8659) og den anden fra 1784 (posthum), deponeret fra Valkendorfs Kollegium. Nærværende buste er udført efter den sidste version.
Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.
Minimale afslag. Pæn stand.
Ældre malerier og møbler, 16. januar 2017