1803/656
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag