2004/​764

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Et skab af massiv oregonpine med messingforede samlingshuller. Indvendigt med hylder samt en bakke af ahorn. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H./B. 76. D. 36.

En nøgle medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker og mindre vandskjolder.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK