2004/764
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et skab af massiv oregonpine med messingforede samlingshuller. Indvendigt med hylder samt en bakke af ahorn. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H./B. 76. D. 36.
En nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker og mindre vandskjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag