2313/57
Fire fragmenter af koptisk tekstil, vævede med fantasidyr og design. Egypten 7.-10. årh. 10×24 cm, 7×4 cm, 6×15 cm og 10×11 cm. Indrammede. (4)
Provenance: Privat Danish collection bought in the 1960-ies, thence by descent.
Fremstår med aldersrealterede spor.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. marts 2023
Vurdering
Hammerslag