Stort tysk bestik af sølv. Mester M.H. Wilkens & Söhne, Tyskland 19./20. årh. Vægt ekskl. dele med stål 4160 gr. I kasse af mahogni og sortbejdset træ. H. 24,5 cm. B. 50 cm. D. 41,5 cm. (118)
Bestående af: 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 fiskeknive, 12 fiskegafler, 12 teskeer, 12 kaffeskeer, 1 sukkertang, 1 forskærersæt samt 7 diverse serveringsdele.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasse med enkelte finér revner. Nøgle medfølger.
Varia, 6. juni 2013
16 bud