Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Lågkrukke af stentøj dekoreret med celadonglasur. Sign. 1/3221. Kgl. P. Forsynet med kuppelformet låg og trebenet stand af patineret og delvis forgyldt bronze. Stand stemplet monogram KA for Knud Andersen. H. 22.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
43 bud