1949/​530

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af bruneret messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.

Ikke komplet, herunder tre manglende fatninger. Brugsslitage, ridser, mærker. Følgende skærme tilstede: Syv overskærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK