891/​1557
Prince Henrik: “Fabeldyr 2”. Sign. H. Bronze. H. 10. H. inkl. sokkel 19

Be­skriv­el­se

“Fabeldyr 2”, 1990/2013. Sign. H. Udført i 6–10 ekspl. Bronze. Variant. Monteret på sokkel af gul marmor. H. 10. H. inkl. sokkel 19

Litteratur: H.M. Dronning Margrethe II - H.K.H. Prinsgemal Henrik - “Pas de Deux Royal” - Et kunstnerisk møde, ARoS, Aarhus, 2013–14. Eksemplar i bronze gengivet side 67. Litteratur: Thyge Christian Fønss: “Åbent hjerte. Prins Henriks kunstneriske univers”, København, 2014. Eksemplar i bronze gengivet side 119. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Moderne skulpturer

Kunstner

Prince Henrik (f. Talance, France 1934, d. Fredensborg Slot 2018)

Vur­dering

30.000 kr.

Hammerslag

30.000 kr.