Russisk dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med sorte romertal og små sekunder, støvkapsel af guld, signeret Pavel Bure, nr. 43598. Russisk værk. Ca. 1898. Vægt i alt 33 gr. Kassediam. 32 mm. Samt russisk æske i lakarbejde, prydet med Peter den Store. H. 4,5 cm. L. 13 cm. (2).
Proveniens: Gaver fra Kejserinde Dagmar til frk. Thora Mortensen, som var kejserindens selskabsdame på Hvidøre i 1920'erne. Herefter Frøken Mortensens nieces datter, bosiddende i Danmark, til idag.
Uret kan ikke gå på indeværende tidspunkt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Lakæske med krakeleringer samt enkelte små afslag.
Russisk tema, 7. december 2020
19 bud