Et par Louis XVI kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med tre lysarme, støbt med slynget bladværk, placeret i frugtkurv, rund stamme med kvinde maskaroner på hver side, stående på firside baser. Paris, 18. årh.s slutning. H. 96.
Lignende kandelabre er at finde i James A. de Rothschild samling på Waddesdon manor, Wallace Collection i London samt et par på Fontainebleau oi Paris.
Litteratur: Hans Ottomeyer/Peter Pröschel Vergoldene Bronzen Vol. 1. Munich 1986 s. 259, fig. 4.7.1, The Waddesdon Candelabra.
Peter Hughes, The Wallace Collection- Catalogue of Furniture III London 1996 p. 1237 and pages. 1252/1253.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017