2424/920
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et par foldestole af bøg. Sæde og ryg af kanvas, messing beslag. Armlæn af patineret kernelæder. Model MK 16. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Cado. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanvas med skjolder og pletter.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag