1847/573
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Reservedele”. Større mængde reservedele, herunder hejs og baldakin, gennemgående afbryder til lille bordlampe, trådben, større mængde fatninger m.m. Udført hos Louis Poulsen.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afbryder med afslag på kant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag