2048/​659

Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)

“L'homme à la fraise”, 1973. Tryksign. Picasso, 934/2000. Litografisk plakat i farver. Trykt af Mourlot Freres, Paris. Udgivet af Borstahusens Konstforenng. Lysmål 57 × 42.

Litteratur: Czwiklitzer s. 448.

Dette tryk er fremstillet efter et linoleumstryk af Picasso fra 1963 i forbindelse med en udstilling på Borstahusens Konstförening i 1973. Litografiet blev ikke udført af Picasso selv, men af Henri Deschamps, der var mestertrykker hos Mourlot Freres i Paris. Arbejdet/processen blev overvåget af Picasso, som godkendte, at hans trykte underskrift kunne sættes på den færdige plakat.

Det originale linoluemssnit er omtalt i Bloch. nr. 1148.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK