1949/1330
Bent Knudsen (f. Fredericia 1924, d. Kolding 1997)
Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
Labradorithalsring af sterlingsølv prydet med poleret labradorit og grøn emalje. Dessin 5 og 277. Vedhæng L. 17,8. Halsring L. 34 cm.
Udført som et samarbejde mellem Bent Knudsen og Robert Jacobsen. Arbejdstegning medfølger.
Proveniens: Hidrørende fra familien efter Anni og Bent Knudsen.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 4. december 2019
Vurdering
Hammerslag