2043/27
Kinesisk cigaretetui af sterlingsølv låget prydet med blomt i højrelief. Inskription på bagsiden “Til Toldinspektøren fra Chrisse, Minna, Ben 1921 og 1924”. Mærket Beijing Huayuan sterling silver. Vægt 113 g. L. 9,5 cm. B. 6,5 cm.
Proveniens: Ingeniør Rasmus Black 1871–1937, bror til Sophus Black, udstationeret for Store Nordiske Telegrafselskab som telegrafbestyrer i Kina 1898–1917.
Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag