2443/​48

Samling antikke hovedfragmenter af terracotta. Enkelte med farvepigment. Primært Middelhavsregionen, bl.a. græsk-romersk kultur og Assyrien. H. 3–10. (65)

Proveniens: Hidrørende fra privat dansk samling.

Fragmenter. Fremstår med alders- og brugsslitage. To dele monteret på sokler af træ. Enkelte med metalspyd.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?