Norsk barok ovnplade af støbejern, støbt med Salomons dom samt årstal 1673. Udgået fra Fritzøe værket. Senere støbning fra Nyborg Jern. 20. årh. H. 75. B. 58.
Litteratur: Arne Nygård Nissen, “Norsk Jernskulptur”, bd. II, nr. 20, afbilledet s. 191.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 16. april 2015