To hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, heraf et svajknækket, graveret med rocailler og kæmninger, låg med krone, bund punslet med ejerdata ARDM 1799 samt senere ejerdata IMRPD 1844. Mester Hans Olsen Lund, Århus 1775–1822; samt et ligeknækket, låg med to fugle, bund punslet med ejerinitialerne AED, indvendigt stemplet med utydeligt mestermærke. Danmark 18. årh. Vægt 41 og 34 g. H. 8 og 6,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021