2437/​89

Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)

Overskab af egetræ på stand, svungen gennembrudt top, to paneldøre udskåret med bladværk og ornamentik, bag hvilke hylder og små skuffer, monteret på senere underdel. Sønderjylland, 18. årh.s slutning. H. 170. B. 113. D. 35.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Denene dør er lidt skæv.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?