Pastor Rasmus Johann Malling Hansen
Pastor Mallings skrivekugle, øverst med 54 skrivetaster, hvorunder stempler. Stemplet 94. Danmark ca. 1880. H. 22 cm.
Pastor Rasmus Johann Malling Hansen (1835–1890) var uddannet døvstummelærer og teolog og blev i 1865 udnævnt til forstander og præst ved Det Kongelige Døvstummeinstitut på Kastelsvej på Østerbro i København. Hans beherskelse af tegnsproget, der var langt hurtigere end det skrevne sprog, fik ham på idéen til at opfinde det, der blev verdens første seriefremstillede skrivemaskine. Navnet Skrivekuglen fik den p.g.a. sit halvkugleformede tastatur. Det fremgår af patentansøgnings dokumenterne, at den er opfundet til brug på kontorer og telegrafstationer. D.v.s. nærmest overalt i samfundet hvor man skrev breve og dokumenter, forretningsmæssigt såvel som privat. Tilsvarende maskiner findes på flere teknologiske museer, bl.a. i Helsingør og Oslo, og har været udstillet på bl.a. Verdensudstillingen i Paris 1878, hvor den vandt guldmedalje og senest i 2001 på Det kgl. Bibliotek, på udstillingen over Danske Kulturværdier. Proveniens: Givet til nuværende ejers farfar af medlem af familien Malling ca. 1960.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Møbler, varia og tæpper, 16. september 2015