2432/858
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et sæt på seks armstole af grønlakeret træ. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 73. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn. (6)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Professionel restaureret og flettet med nye kvalitetssjener.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag