2450/​549

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

”Ægget”. Lænestol og skammel med stel af aluminium. Stol betrukket med brunt skind. Skammel betrukket med sort skai. Model 3317 og 3127. Formgivet 1958. Udført hos Fritz hansen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage, pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?