2132/​910

Svensk møbeldesign

To-personers sofa med stel af patineret teak. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. orange og lyst uld. Udført 1960érne. H. 76. L. 138. D. 92.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak på stel. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag