1950/767
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Bordskål af sterlingsølv med hamret overflade og spids hank med stiliseret ornamentik. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1936. Vægt 245 g. H. inkl. hank 4,8. L. 18,6.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud