2203/924
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Mexico”. Fritstående tre pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt skind. Udført hos Norell Møbler, Sverige. H. 69. L. 220. D. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag