Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Tre kander af stentøj, dekoreret med hhv. blå med gråblå elementer, turkisblå og lys grålig glasurer. Sign. GN for Gunnar Nylund. Udført hos Rörstrand, Sverige. H. 25–31. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
23 bud