2141/319
En samling bordsølv bestående af tre bægre, vinbæger, brevkniv, to strøbøsser samt ske af hhv. sølv og sterlingsølv. Vægt ca. 480 g. 20. årh. H. 3,5–17,5 cm. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag