2050/686
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Rund vase af stentøj modelleret med bibelske motiver i relief samt to små hanke. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 97/20248. Kgl. P. H. 19.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand med et afslag samt en mindre afslibning.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag