2050/​686

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Rund vase af stentøj modelleret med bibelske motiver i relief samt to små hanke. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 97/20248. Kgl. P. H. 19.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand med et afslag samt en mindre afslibning.

Moderne kunst og design, 8. december 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

950 DKK

(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK