776/​1159

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Et lille Hvil. Sneklædte Marker paa begge Sider af den optøede Landevej, paa hvilken en Mand og en Kone staaende i Samtale. Hun bærer en Kurv med Klipfisk m.m”. Sign. L. A. Ring 1909. Olie på lærred. 82×97.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 607, her opført under 1908. Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 436. Kunstforeningen, “L. A. Ring”, 1914 nr. 69. Proveniens: Winkel & Magnussen 1910 nr. 62. Vekselerer Johan Levin (1914). Johan og Martin Levins auktion, Charlottenborg 1923 nr. 112, afb. s. 19. Direktør Einar Polanders efterladte samling.

Udsøgte malerier, 12. september 2007

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK