1908/534
Hvilestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med brunt farvet skind. Model 83. Formgivet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Propper i skruehuller mangler. Senere ombetrukket, skind i pæn stand med enkelte overfladiske ridser.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag