1908/​534

Nanna & Jørgen Ditzel

Hvilestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med brunt farvet skind. Model 83. Formgivet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.

Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Propper i skruehuller mangler. Senere ombetrukket, skind i pæn stand med enkelte overfladiske ridser.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK