Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“En Kildegrotte. Italiensk Landskab”. 1838. Sign. C. H. Olie på lærred. 35×25.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 137.
Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion 1880 nr. 3. Fru konsulinde J. Schierbeck, Helsingør.
Lærredet er dubleret.
Udsøgte malerier, 24. november 2009