806/​7

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“En Kildegrotte. Italiensk Landskab”. 1838. Sign. C. H. Olie på lærred. 35×25.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 137.

Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion 1880 nr. 3. Fru konsulinde J. Schierbeck, Helsingør.

Lærredet er dubleret.

Udsøgte malerier, 24. november 2009

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK