Ubekendt fotograf: Originalt tysk s/h pressefotografi af den amerikanske løber og verdensrekordindehaver Helen Stephens (1918–1994), idet hun passerer målstregen ved OL i Berlin i sommeren 1936 og dermed vinder guld i kvindernes 100 meter løb. Bagside med stempler fra Foto Agenzia Keystone Milano samt beskrivende nyhedstelegram dateret den 4. august 1936. Fotomål 18×24. Rammemål 33×43.
Trods sin unge alder trak Helen Stephens sig tilbage fra løbesporten umiddelbart efter sejren i Berlin i 1936 og viede herefter de næste mange år af sit liv til opbygningen af sit eget basketball-hold. Hun var den første kvinde nogensinde, som præsterede dette.
Helen Stephens huskes fortsat som en af de største kvindelige atleter i det 20. århundrede.
Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1936, som fremstår med overfladeknæk og runde hjørner. Desuden almindelige håndteringstegn.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021