2047/​731

Dansk snedkermester

Et par karmstole med stel af mahogni. Betrukket med messingsømbeslået rødt skind. Udgået fra tapetsermester Severin Aasted, København med plakette herfra, ca. 1920erne. (2)

Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med med omfattende defekter og slitage (til ombetrækning).

Moderne kunst og design, 17. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK