Et par Iznik fliser af keramik dekoreret i rød, blå, turkis med tulipaner og saz blade på hvid grund. Tyrkiet 16.-17. årh. Hver flise 25×25 cm. (2)
Proveniens: Købt hos Ferlov i 1964
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020