1707/1505
Company School, kinesisk kunstner, 19. årh.
Syv botaniske studier af insekter. Akvarel på kinesisk papir. 25×20 cm. and 22×19 cm. (7)
Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.
Alle i passe partout, mindre mærker.
Varia, 16. februar 2017
Vurdering
Hammerslag