2025/8560
Ni større og mindre russiske lakæsker af sortlakeret træ, dekoreret med landskaber og figurscenerier i farver. Delvis sign. 19.-20. årh. H. 2,5–9,5. B. 5–15,5. D. 3–11. Diam. 10,5. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag