1911/941
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Pokal samt skål af røgfarvet glas med graveret motiv i form af fugle. Pokal sign. Of. H 669 29 EH. Skål usign. Udført 1929 hos Orrefors, Sverige. H. 12 og 27. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. marts 2019
Vurdering
Hammerslag