Fransk rejsesolur af sølv, nål i form af fugl, fire graverede skalaer, kompas, bagsiden med forskellige byer med deres breddegrad. Sign. Butterfield a Paris. 18. årh.s midte. L. 65 mm. B. 53 mm. Den originale transportæske medfølger.
Transportæske itu. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. april 2015