2041/74
Lygteur i kasse af mahogni, prydet med beslag af forgyldt bronze, urskive af messing med romertal samt gennembrudte hjørneornamenter af messing. 19. årh. H. ekskl. hank 35.
Ornamenter mangler på dør. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag