1951/553
Ole Wanscher & P. Jeppesen (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på fire armstole af kirsebær, ryg med fransk rørflet, sæde med flettede hørgjorde, løs hynde betrukket med vinrødt skind. Model PJ 301. Samt rektangulært spisebord af kirsebær med svævende plade. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. Bord H. 73. L. 144. B. 79. (5)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag