1432/1638
Fransk Charles X kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus i form af skib med ung kvinde i renaissance dragt, skive af hvid emalje. Sign. Felix Grouteau a Paris. 19. årh.s midte. H. 49. B. 35. D. 12.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Revne og afslag på skiven.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag
22 bud