2149/9022
John Lloyd lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, hvid skive med arabertal, forgyldt værk signeret Jn Lloyd Aldgate st. London, N 1740. London ca. 1775. Kassediam. 42/49 mm.
Proveniens: Privat samling
John Lloyd er registreret i Aldgate, London, 1774–1795
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med lille kantafslag ved kl. 11. Glaskapsel lukker ikke helt tæt. Ydre kasse med nyere forgyldning.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud