P. C. Skovgaard, tilskrevet (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Portræt af en ældre kvinde iført rødt sjal og hvid blondekyse. Usigneret. Olie på lærred. 22×18.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Minimale krakeleringer og minimal afskalning. Behov for rensning. Mindre renseprøve i ansigtet.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021