J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
Bjerglandskab fra Schweiz. Sign. J.F.W. Okt. 1901. Blyant, akvarel og gouache på papir. Lysmål 31×49.
Udstillet: “Vor Tids Kunst i privat Eje”, Charlottenborg, København, 1953.
Indrammet i forsølvet ramme. Original ornamenteret, guldbelagt ramme medfølger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019