1721/1609
Thangka med Sakyamuni buddha omgivet af buddhaer og beskyttere. Tibet, 19. årh. Billedfelt 61×42 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 688, 2000, lot 2936.
Slitage, overflade med mange ridser og stort mærke.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag