1721/​1609

Thangka med Sakyamuni buddha omgivet af buddhaer og beskyttere. Tibet, 19. årh. Billedfelt 61×42 cm.

Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 688, 2000, lot 2936.

Slitage, overflade med mange ridser og stort mærke.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK