861/​160

Michail Petrovic Klodt (f. Skt. Petersborg 1835, d. sst. 1914)

Peschnoe Deistvo. En russisk kirkeceremoni, antagelig under medvirken af Zar Ivan den Skrækkelige holdende en palmegren. Sign. M. P. Klodt 1896. Vandfarve på papir. 37×56. U.r.

Antagelig udstillet: Attende Udstilling af Det Russiske Selskab af Akvarelmalere i Skt. Petersborg, 1898 nr. 275.

Proveniens: Leo Ranek, landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK