2438/​149

Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus stående yngling og søjle, sokkel støbt i let relief med overflødighedshorn, olielamper og blomster mellem søjler, forgyldt urskive med romertal, omkranset af roser. 19. årh.s første halvdel. H. 30.

Topplade med bøjet hjørne. Mellemrum ved figurens talje. Slitage på romertal. Pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

16 bud

902261 2.800 DKK
899453 2.700 DKK
902261 (Autobud) 2.600 DKK
899453 2.500 DKK
902261 (Autobud) 2.300 DKK
899453 2.200 DKK
902261 1.950 DKK
1081679 1.900 DKK
938938 (Autobud) 1.850 DKK
1081679 1.800 DKK
938938 (Autobud) 1.750 DKK
1081679 1.700 DKK
938938 (Autobud) 1.650 DKK
1081679 1.600 DKK
938938 1.550 DKK
1081679 1.500 DKK