2049/309
Tibetansk dæmonmaske af drevet og delvist bemalet metal, med store buskede øjenbryn, hugtænder og udstående tunge. 19.-20. årh. H. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle mindre gennembrudte revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud