Russisk snusdåse af sølv, låg drevet med frugter, blomster og bladværk, side graveret med bladværk. Fedor Tichonov Krishev eller Fedor Ilin, dobbeltørnemærke 27M for Moskva 1727, utydeligt stempel F? eller E?, muligvis for guardein Ernst Ruch (1723–1728). Vægt 87 g. H. 4,5. L. 9.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Almindelig brugspatina, herunder buler, ridser og mærker.
Russisk tema, 7. december 2020